Aromaterapi masajında, bitki özlerinden hazırlanan özel karışım masaj yağları kullanılır. Aromaterapi masaj, ağır ve hafif hareketler ile uygulanır. Rahatlatıcı, gevşetici ve yatıştırıcı etkisi olan aromaterapi masajın kaynağı, kullanılan yağın hem teması hem de kimyasal özellikleridir.

Aromaterapi masajında esansiyel yağların kullanılması, cilt yüzeyini çok daha hızlı ısıtır. Bu nedenle şiddetli eklem ağrıları, kas ve zayıf dolaşım bozukluklarında çok başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

Aromatik öz yağların keyif verici kokusu, duygusal sıkıntılardan kaynaklanan fiziksel sıkıntılar üzerinde oldukça etki eder. Aroma terapi yağları ile nefes alış verişi rahatlatılabilir, yavaşlama ve sakinleşme ile kişi kendini çok daha iyi hissedebilir. Aromaterapi masajı maksimum iyileştirme özelliğine sahip olduğu için daha çok tercih edilir. Aromaterapide dokunma ve koku gibi farklı duyuların beyine gönderdiği sinyaller ile bedensel ve ruhsal olarak olumlu yönde uyarılır.

Aromaterapi Masajının Faydaları

2015 yılında kadın hastalıkları ve doğum dergisinde yayınlanan bir araştırma da; menstrüel krampların ve ağrıların aromaterapi masajı ile rahatlatıldığı bildirilmiştir.

Aromaterapi masajı, menopoz semptomlarını da hafifletebilir. Yapılan araştırmalar aromaterapi ve bazı diğer masaj çeşitlerinin beraber uygulandığında menopoz semptomları için iyi geldiği belirtilmiştir. Ancak aromaterapiyle birlikte masaj, sadece masaja göre çok daha etkili olmuştur.